iranina fitness

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

پروتئين و اسيدهاي آمينه
پروتئين و اسيدهاي آمينه پروتئين‌ها فراوان‌ترين مولكول‌هاي آلي در سلول‌هاي جانوري بوده و حدود 50% و يا بيشتر از وزن خشك آنها را تشكيل مي‌‌دهند. پروتئين‌ها در اثر هيدروليز به واحدهاي ساختماني خود يعني اسيدهاي آمينه تبديل مي‌شوند و همين واحدهاي ساختماني تعيين‌كننده ارزش غذايي پروتئين‌ها مي‌باشند

پروتئين و اسيدهاي آمينه

پروتئين‌ها فراوان‌ترين مولكول‌هاي آلي در سلول‌هاي جانوري بوده و حدود 50% و يا بيشتر از وزن خشك آنها را تشكيل مي‌‌دهند. پروتئين‌ها در اثر هيدروليز به واحدهاي ساختماني خود يعني اسيدهاي آمينه تبديل مي‌شوند و همين واحدهاي ساختماني تعيين‌كننده ارزش غذايي پروتئين‌ها مي‌باشند.

واحدهاي ساختماني پروتئين هر يك داراي قدرت خاصي بوده و برحسب نياز بدن مورد مصرف قرار مي‌گيرند.

پروتئين براي ساخت و بازسازي عضلات، گلبول‌هاي قرمز، مو و ديگر بافت‌هاي بدن و براي ساخت هورمون يك ماده اساسي و ضروري است. وقتي كربوهيدرات به طور كافي در دسترس نباشد مي‌توان به جاي آن از پروتئين استفاده كرد. حدود 15% انرژي مورد نياز روزانه بايد از غذاهاي پرپروتئين مثل ماهي، مرغ و تخم‌مرغ تأمين شود. بسياري از ورزشكاران مقدار زيادي گوشت گاو، تخم‌مرغ، جوجه يا پروتئين ديگر مصرف مي‌كنند با اين تصور كه پروتئين عضله‌سازي مي‌كنند با اين وجود پروتئين اضافي بر حجم نمي‌افزايد بلكه تمرينات درست و فشرده است كه حجم عضلات را زياد مي‌كند نسبت نياز روزانه بدن افراد از درصد پروتئين با يكديگر متفاوت است. معمولاً مصرف پروتئين براساس هر كيلوگرم وزن افراد معمولي 1 تا 2/1 گرم مي‌باشد و در ورزشكاران 5/1 تا 2/2 گرم به ازاي هر كيلوگرم از وزن بدن پيشنهاد شده است. پروتئين‌ها از تركيباتي آلي به نام اسيدهاي آمينه تشكيل شده‌اند. كه اين اسيدهاي آمينه را به دو گروه تقسيم مي‌كنند:

1- اسيدهاي آمينه ضروري

2- اسيدهاي آمينه غيرضروري.

اسيدهاي آمينه ضروري:

اصطلاح اسيدهاي آمينه ضروري بدين دليل گفته مي‌شوند كه بدن انسان قادر به ساخت آنها نيست و حتماً بايد از طريق مواد غذايي به بدن برسند. اين اسيدهاي آمينه عبارتند از: آرژنين- ليزين- تره اونين- متيونين والين فنيل آلانين لوسين تريپتوفان ايزولوسين- هيستيدين.

اسيدهاي آمينه غيرضروري:

اين اسيدهاي آمينه عبارتند از: گليسين- آلانين- سرين- سيستئين- آسپارتيك اسيد- پرولئين سيستئين هيدروكسي پرولئين.

اگرچه تمام اسيدهاي آمينه براي بدن و رشد عضلات لازم هستند. ولي بعضي از آنان در مقايسه با بقيه از اهميت خاصي برخوردارند.

براي مثال اسيدهاي آمينه ارژنين و گليسين در تحريك ترشح هورمون رشد خود بدن تأثير دارند. از طرف ديگر گليسين در كنترل افسردگي حائز اهميت است. اسيد گلوتاميك فراوان‌ترين اسيد آمينه موجود در عضلات است كه نقش مهمي در توليد انرژي دارد و براي اين كار خود به ويتامين B6 و B3 نيازمند است. پس به طور خلاصه: آرژنين 1- آزاد كردن هورمون رشد از مغز 2- تحريك رشد عضله گليسين: 1- آزاد كردن هورمون رشد از مغز 2- كمك به ساخت كراتين 3- كنترل افسردگي 4- جلوگيري از تشكيل اسيد لاكتيك و ديرخسته‌شدن ورزشكار.

هيستيدين: 1- تحريك رشد نوزادان و شيرخواران 2- جلوگيري از دردهاي مفصلي.

اسيد گلوتاميك: 1- تقويت حافظه و تمركز حواس 2- عضله‌سازي 3- توليد انرژي در عضله

سرين: 1- بالابردن قند خون 2- توليد انرژي در عضله

آلانين: 1- كمك به تنظيم قند خون 2- جلوگيري از تحليل عضلات.

سيستين: 1- كاهش درد ناشي از التهاب 2- به تأخير انداختن پيري 3- كاهش التهاب ناشي از آسيب 4- آنتي‌اكسيدان بافت‌هاي بدن.

ليزين: 1- جلوگيزي از آب شدن عضلات 2- كمك به ساخت كارني‌تين‌ البته به كمك ويتامين C 3- بالابردن توان فرد در ورزش‌هاي استقامتي.

لوسين و ايزولوسين: 1- ضروري براي رشد و نمو عضلات بدن 2- داراي خاصيت آنابوليكي و بالابردن كارايي ورزشي.

تمرينات بدني و فعاليت‌هاي شديد باعث تحليل پروتئين‌هاي بافت عضلاني مي‌شود و اين كمبود پروتئين در واقع زمينه را براي مصرف پروتئين درخواستي ايجاد مي‌كند و مصرف پروتئين مورد نياز بعد از تمرين باعث افزايش حجم عضلات مي‌گردد.

پروتئين به عنوان منبع سازنده مواد براي ماهيچه‌هاي بزرگ و قسمت‌هاي تركيب‌دهنده ماهيچه‌هاست و اين گروه غذايي عاملي براي ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده حاصل از تمرين و عامل تحريك‌كننده فاكتورهاي رشد بدن و كاهش‌دهنده چربي‌هاي اضافه بدن مي‌باشد و اين همان علتي است كه باعث مي‌شود و شده تا ورزشكاران از اين گروه غذايي استفاده بيشتري ببرند.

مرجع بدنسازی و فیتنس

درباره آرش فتاحی

آرش فتاحی

قهرمانان و بدنسازان ایرانی یکی پس از دیگری افتخارات پرورش‌اندام را به نام خود می‌کنند و در این راه هیچ حد و مرزی را نمی‌شناسند. بعد از قهرمانی در رقابت‌های آسیایی و جهانی حالا نگاه بدنسازان ما به قهرمانی در کشورهای خارجی است البته با این تفاوت که آنچنان قدرتی از خود به نمایش بگذارند که مسئولان ورزش آن کشور مجبور شوند آنها را به عضویت تیم ملی خودشان درآورند. آرش فتاحی که اقامت کانادا را دارد از زمره همین افراد است.

او چندی پیش در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک کانادا شرکت کرد این رقابت‌ها زیر نظر فدراسیون CBBF برگزار می‌گردد در نهایت فتاحی توانست در یک دوره از این رقابت‌ها صاحب پنج عنوان و مدال طلا شود او در رقابت‌های انتخابی کشور کانادا توانست با قهرمانی در بادی‌کلاسیک و اورالی این رشته و قهرمانی در پرورش‌اندام و اورالی آن همچنین به عنوان بهترین فیگوریست انتخاب شود. فتاحی با این درخشش به عضویت تیم ملی پرورش‌اندام کانادا درآمد. درباره فتاحی لازم است بدانید که او در اولین دوره رقابت‌های فیتنس ایران که به همت باشگاه اکسیژن برگزار شده بود قهرمان شد و در طول این مدت در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک ۳ بار قهرمان کشور شد. همچنین او در سال ۲۰۱۱ در کنار قهرمانان بزرگ بادی‌کلاسیک همانند محسن قرآن‌نویس، علی علی‌آبادی، بنیامین جهرمی توانست در IFBB پنجم شود.

فتاحی درخصوص قهرمانی در رقابت‌های کانادا طی تماس تلفنی گفت: وقتی به کانادا آمدم هیچ پشتیبانی نداشتم. از طریق مجید غلام‌قمری با بهنام صمیمی داور IFBB و قهرمان سنگین‌وزن آمریکا آشنا شدم او نیز من را به برادرش کوین قهرمان سنگین‌وزن کانادا معرفی کرد و از این طریق من در مسابقات شرکت کردم در این راه نینا صمیمی دختر بهنام تمام مسابقات من را مدیریت کرد که جا دارد همین جا تشکر ویژه‌ای از این سه نفر داشته باشم.
همچنین من در این مدت از طریق اینترنت با مسعود ذات‌پرور تمرین فیگور کردم و در این راه کمک‌های زیادی از او گرفتم.
فتاحی با کسب ۵ عنوان قهرمانی در یک مسابقه رکورددار مسابقات CBBF شد. حالا او با این عناوین جواز حرفه‌ای‌شدن را به‌دست آورد. وی خودش تمایل دارد در مسابقات آماتوری بیشتری شرکت کند و در برنامه بعدی خودش قصد دارد در رقابت‌های NPC آمریکا مسابقه دهد.