iranina fitness

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

سه شنبه, 17 دی 1392 06:59

نگاهي به دومين دوره بازي‌هاي ساحلي آسيا: اولين فرصت براي مدال‌آوري پرورش‌اندام

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

بشير آنلاين: حدود يک ماه ديگر کاروان پرورش‌اندام ايران راهي دومين دوره بازي‌هاي ساحلي آسيا خواهد شد. از آنجا که عنوان «بازي‌هاي ساحلي» براي ورزش‌دوستان ايراني چندان آشنا نيست، بي‌مناسبت نديديم تا ماجراي حضور پرورش‌اندام در اين رقابت‌ها را مرور کنيم و نگاهي به دوره گذشته بازي‌هاي ساحلي آسيا داشته باشيم...

بشير آنلاين: حدود یک ماه دیگر کاروان پرورش‌اندام ایران راهی دومین دوره بازی‌های ساحلی آسیا خواهد شد. از آنجا که عنوان «بازی‌های ساحلی» برای ورزش‌دوستان ایرانی چندان آشنا نیست، بی‌مناسبت ندیدیم تا ماجرای حضور پرورش‌اندام در این رقابت‌ها را مرور کنیم و نگاهی به دوره گذشته بازی‌های ساحلی آسیا داشته باشیم. در شماره آینده نتایج دوره گذشته این بازی‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ناکامی برادران ویدر، موفقیت آسیا

در دهه نود میلادی برادران ویدر که پرورش‌اندام را به رشته‌ای جهانی بدل کرده بودند، تلاش زیادی برای گنجاندن این رشته ورزشی به المپیک انجام دادند. آنها ملاقات‌هایی هم با خوان‌آنتونیو سامارانش، رئیس سابق کمیته بین‌المللی المپیک داشتند اما درنهایت نتوانستند مردان کمیته المپیک را مجاب کنند و بدین ترتیب پرونده راهیابی به پرورش‌اندام به المپیک برای همیشه بسته شد، اما در عوض در قاره آسیا، این پل‌چوا بود که توانست شورای المپیک آسیا را راضی کند که پرورش‌اندام به بازی‌های آسیایی راه یابد. این موفقیتی بزرگ برای فدراسیون پرورش‌اندام آسیا بود که توانست مجوز حضور پرورش‌اندام در بازی‌های آسیایی 2002 بوسان را بگیرد.

بوسان؛ پرورش‌اندام پشت درهای بسته

سال 2002 پرورش‌اندام ایران می‌توانست جهشی اساسی داشته باشد اما تیم ایران به دلیل آزمایش مثبت دوپینگ سه نفر در سال 2001 با محرومیتی 2 ساله مواجه شد و فدراسیون وزنه‌برداری هم که آن زمان متولی پرورش‌اندام بود، تلاشی برای رفع محرومیت تیم پرورش‌اندام نکرد تا در سال 2002 مدال‌های پرورش‌اندام میان سایر مدعیان آسیا تقسیم شود. از جمع مدال‌آوران آن مسابقه، امروز هیده‌تادا یاماگیشی ژاپنی مشهورتر از سایرین است.

دوحه؛ بدترین نتیجه تاریخ

در سال 2006 پرورش‌اندام هم صاحب فدارسیون شده بود و هم محرومیتی در کار نبود. این بهترین فرصت برای اثبات شایستگی‌های بدنسازان ایرانی در رویدادی بود که در کانون توجه همه مردم ایران قرار داشت. اما چند عامل دست به دست هم داد که بدترین نتیجه تاریخ پرورش‌اندام در بازی‌های «دوحه 2006» رقم بخورد. اولین عامل اتخاذ سیاست غلط برای انتخاب نفرات اعزامی به دوحه بود. در حالی که این بازی‌ها در آذر ماه برگزار می‌شد، مسابقات انتخابی تیم ملی در فروردین انجام شد و تا یک ماه مانده به بازی‌ها، رقابت‌های درون اردویی متعدد برگزار می‌شد. بدنسازی که 9 ماه می‌بایست خود را در شرایط نزدیک به مسابقه نگه دارد و از ترس خط‌خوردن، بارها سیکل «آبگیری ـ بارگیری» را بگذراند، طبیعی بود که هر چه می‌گذرد بیشتر افت می‌کند. مسأله دیگر شایعه احمقانه‌ای بود که مسئولان فدراسیون آسیایی به تیم ایران منتقل کرده بودند؛ آنها تأکید کرده بودند در دوحه از همه بدنسازان آزمایش «دوپینگ خون» می‌گیرند! در آن روزها ملی‌پوشان به اجبار بارها و بارها در آزمایشگاه‌های داخلی، آزمایش خون دادند که مبادا ذره‌ای ناپاکی در خون‌شان وجود داشته باشد و کار به جایی رسیده بود که حتی برای مصرف مکمل‌ها هم با احتیاط و ترس و لرز عمل می‌کردند. البته وقتی تیم به دوحه اعزام شد، معلوم شد که این شایعه از اساس و بنیاد بی‌پایه است.

و بالاخره در آخرین گام، داورهای گوش به فرمان حتی یک مدال برنز را هم از بدنسازان ایرانی دریغ کردند و مدال‌ها به همان‌هایی تعلق گرفت که از پیش تعیین شده بودند. (منکران این قضیه می‌توانند به شماره هفته گذشته بشیر و ماجرای زندانی‌شدن چان‌یون تو دارنده مدال طلای وزن 75 کیلوی بازی‌های دوحه مراجعه کنند) به هر حال اعتراض به وضعیت داوری و پایمال‌شدن حق ورزشکاران به همراه کشف یک چمدان داروی نیروزا! از یک بدنساز عراقی که گویا به قصد داروفروشی به بازی‌های آسیایی آمده بود، دست به دست هم داد تا شورای المپیک آسیا، پرورش‌اندام را از فهرست بازی‌های آسیایی حذف کند. بدین ترتیب پرونده حضور پرورش‌اندام در بازی‌هایی که به «المپیک آسیایی» مشهور است، به بایگانی رفت.

تبعید پرورش‌اندام به بازی‌های ساحلی

در یک تعریف ساده، بازی‌های ساحلی همانطور که از نامش پیداست، مختص رشته‌هایی است که اولاً در ساحل دریا انجام شود و ثانیاً در بازی‌های آسیایی جایی ندارند. رشته‌هایی مثل والیبال ساحلی، فوتبال ساحلی، هندبال ساحلی، واترپلو در دریا، جت اسکی، سپک تاکرای ساحلی و اسکی روی آب. اما پرورش‌اندام که هیچ ارتباطی با ساحل و دریا ندارد، در واقع میهمانی است که به این بازی‌ها «تبعید» شده است. مسئولان فدراسیون پرورش‌اندام آسیا هنوز امیدوارند که با بهترشدن شرایط، بار دیگر این رشته به بازی‌های آسیایی برگردد و حتی وعده داده‌اند که این اتفاق در سال 2014 رخ خواهد داد اما به نظر می‌رسد، شورای المپیک آسیا تمایل چندانی به این کار نداشته باشد. در حقیقت، مشکل دوپینگ بزرگترین مانع پرورش‌اندام برای بازگشت به این مسابقات است.

ایران غایب بود؟

گفتیم که این دومین دوره بازی‌های ساحلی آسیا است. این بازی‌ها هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و اولین دوره آن در جزیره بالی اندونزی انجام شد. در آن دوره هم قرار بود تیم پرورش‌اندام یکی از 11 تیم کاروان اعزامی ایران به این بازی‌ها باشد، اما شورای برون‌مرزی سازمان تربیت بدنی که مسئولت دادن مجوز اعزام به تیم‌های ورزشی را دارد، به دلیل شرایط مبهم فرهنگی حاکم بر این بازی‌ها، با اعزام کل کاروان ایران مخالفت کرد و بدین ترتیب تیم پرورش‌اندام هم در این مسابقات غایب بود.

اما این بار قضیه اعزام کاروان ورزشی ایران به عمان جدی است و بعید به نظر می‌رسد، تصمیمی که دو سال پیش گرفته شد، این بار هم تکرار شود. به هر حال برگزاری رشته‌های ورزشی کنار ساحل، آن هم در کشورهایی که وضعیت آن‌ها با شئونات فرهنگی ما همخوانی ندارد، حواشی خاص خود را دارد و از همین الآن می‌توان پیش‌بینی کرد که تیم ایران در بازی‌های سال 2014 هم غایب خواهد بود چرا که میزبان آن دوره پوکت تایلند است که شرایط حاکم بر آن بهتر از بالی اندونزی نیست.

میزبان؛ محروم از پرورش‌اندام

یک اتفاق جالب در بازی‌های ساحلی آسیا این است که احتمال حضور بدنسازان کشور میزبان (عمان) در آن بسیار ناچیز است. فدراسیون پرورش‌اندام عمان در دعوای IFBB و ABBF، طرف اولی را گرفته و از آنجا که سازماندهی این مسابقات با فدراسیون پرورش‌اندام آسیا است، بعید است که میزبان نماینده‌ای در رشته پرورش‌اندام داشته باشد. در واقع در این رقابت‌ها نباید منتظر حضور بدنسازان بحرین، قطر، کویت، عربستان، عراق و همینطور تیم‌های اصلی ژاپن و کره جنوبی باشیم.

عمان اگرچه کشور کم‌جمعیتی است اما در حال حاضر یک قهرمان جهان به نام «حاجی البلوشی» دارد. هفته گذشته یکی از خوانندگان ما در سیستان و بلوچستان با دفتر نشریه تماس گرفت و گفت این قهرمان عمانی اصالتاً ایرانی و متعلق به این خطه از کشورمان است. از آنجا که «بلوشی» معرب شده واژه «بلوچی» است، این حرف چندان هم دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد.

6 نفر برای عمان

تیم ملی ایران در سال 89 در دو مسابقه آسیایی و جهانی WBPF شرکت کرده و در هر دو مسابقه با اقتدار به مقام قهرمانی رسیده است. اگر بخواهیم اعتبار این رویدادها و بازی‌های ساحلی آسیا را مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که بازی‌های ساحلی آسیا در جایگاه بالاتری قرار دارد و مدال‌های پرورش‌اندام به کاروان ایران کمک می‌کند که در رده‌بندی کلی در مقام بهتری قرار گیرد. این رقابت‌ها در 6 وزن 60، 65، 70، 75، 80 و 85 کیلو برگزار می‌شود و تیم ایران در دو وزن ابتدایی نماینده‌ای نخواهد داشت.

یوسف کریمی، احمد پایدار، علی رستمی، عباس عاقلی، بیت‌الله عباسپور و رضا باقرزاده 6 نفری هستند که برای حضور در این بازی‌ها به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند.

خواندن 230007 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

مرجع بدنسازی و فیتنس

درباره آرش فتاحی

آرش فتاحی

قهرمانان و بدنسازان ایرانی یکی پس از دیگری افتخارات پرورش‌اندام را به نام خود می‌کنند و در این راه هیچ حد و مرزی را نمی‌شناسند. بعد از قهرمانی در رقابت‌های آسیایی و جهانی حالا نگاه بدنسازان ما به قهرمانی در کشورهای خارجی است البته با این تفاوت که آنچنان قدرتی از خود به نمایش بگذارند که مسئولان ورزش آن کشور مجبور شوند آنها را به عضویت تیم ملی خودشان درآورند. آرش فتاحی که اقامت کانادا را دارد از زمره همین افراد است.

او چندی پیش در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک کانادا شرکت کرد این رقابت‌ها زیر نظر فدراسیون CBBF برگزار می‌گردد در نهایت فتاحی توانست در یک دوره از این رقابت‌ها صاحب پنج عنوان و مدال طلا شود او در رقابت‌های انتخابی کشور کانادا توانست با قهرمانی در بادی‌کلاسیک و اورالی این رشته و قهرمانی در پرورش‌اندام و اورالی آن همچنین به عنوان بهترین فیگوریست انتخاب شود. فتاحی با این درخشش به عضویت تیم ملی پرورش‌اندام کانادا درآمد. درباره فتاحی لازم است بدانید که او در اولین دوره رقابت‌های فیتنس ایران که به همت باشگاه اکسیژن برگزار شده بود قهرمان شد و در طول این مدت در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک ۳ بار قهرمان کشور شد. همچنین او در سال ۲۰۱۱ در کنار قهرمانان بزرگ بادی‌کلاسیک همانند محسن قرآن‌نویس، علی علی‌آبادی، بنیامین جهرمی توانست در IFBB پنجم شود.

فتاحی درخصوص قهرمانی در رقابت‌های کانادا طی تماس تلفنی گفت: وقتی به کانادا آمدم هیچ پشتیبانی نداشتم. از طریق مجید غلام‌قمری با بهنام صمیمی داور IFBB و قهرمان سنگین‌وزن آمریکا آشنا شدم او نیز من را به برادرش کوین قهرمان سنگین‌وزن کانادا معرفی کرد و از این طریق من در مسابقات شرکت کردم در این راه نینا صمیمی دختر بهنام تمام مسابقات من را مدیریت کرد که جا دارد همین جا تشکر ویژه‌ای از این سه نفر داشته باشم.
همچنین من در این مدت از طریق اینترنت با مسعود ذات‌پرور تمرین فیگور کردم و در این راه کمک‌های زیادی از او گرفتم.
فتاحی با کسب ۵ عنوان قهرمانی در یک مسابقه رکورددار مسابقات CBBF شد. حالا او با این عناوین جواز حرفه‌ای‌شدن را به‌دست آورد. وی خودش تمایل دارد در مسابقات آماتوری بیشتری شرکت کند و در برنامه بعدی خودش قصد دارد در رقابت‌های NPC آمریکا مسابقه دهد.