iranina fitness

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

تبلیغات شما

تبلیغات شما در 

وب سایت فیتنس ایران

یکشنبه, 15 دی 1392 13:50

گفت و گو با علي تبريزي

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

بشیر آنلاین : گفت و گو با علي تبريزي، قهرمان قهرمانان جهان : براي قهرماني با جانم بازي نمي‌كنم

سه بار قهرماني قهرمانان جهان، عناوين متعدد جهاني و آسيايي و استمرار در موفقيت، علي تبريزي را تبديل به قهرماني كرده كه از مرزهاي دنياي آماتوري فراتر رفته است. او كه به دليل مسائل مختلف نيمي از عمر قهرماني خود را خارج از مرزهاي ايران گذراند، اين روزها سوداي حرفه‌اي شدن در سر دارد و مي‌خواهد چالشي تازه در زندگي ورزشي خود تجربه كند. او با فروتني مي‌گويد كه هنوز براي رقابت با بهترين‌هاي دنيا، بايد نقاط ضعفش را برطرف كند.

گفت و گو: علي مغاني

سه بار قهرماني قهرمانان جهان، عناوين متعدد جهاني و آسيايي و استمرار در موفقيت، علي تبريزي را تبديل به قهرماني كرده كه از مرزهاي دنياي آماتوري فراتر رفته است. او كه به دليل مسائل مختلف نيمي از عمر قهرماني خود را خارج از مرزهاي ايران گذراند، اين روزها سوداي حرفه‌اي شدن در سر دارد و مي‌خواهد چالشي تازه در زندگي ورزشي خود تجربه كند. او با فروتني مي‌گويد كه هنوز براي رقابت با بهترين‌هاي دنيا، بايد نقاط ضعفش را برطرف كند. با علي تبريزي درباره برنامه‌هاي آتي‌اش گفت و گويي انجام داديم كه در ادامه مي‌خوانيد.

* سوالي كه خوانندگان از ما مي‌پرسند را تكرار مي‌كنيم؛ علي تبريزي كي حرفه‌اي مي‌شود؟

- انشاالله از سال آينده در مسابقات حرفه‌اي شركت مي‌كنم و سعي دارم قبل از مستر المپيا، يك مسابقه سبك‌تر را تجربه كنم.

* مجوزي براي حضور مستقيم در مستر المپيا داري؟

- چون سه بار اورآل (قهرمان قهرمانان) جهان شدم، رافائل با جيم منيون صحبت كرده و قرار شد كه براي مستر المپيا نيازي به كسب سهميه نداشته باشم.

* الان مشكل خاصي براي آماده سازي نداري؟

- متاسفانه از ناحيه كتف راست آسيب ديده ام. سعي مي كنم تا سال آينده با همين كتف مدارا كنم و بعد از آن، درمانش كنم.

* خيلي از آماتورها وقتي به دنياي حرفه‌اي‌ها رفتند، موفقيت قابل ذكري نداشتند. علي تبريزي با اين سابقه درخشان در مسابقات آماتوري، نگران نيست كه در رقابت‌هاي حرفه‌اي مثلاً جزو ده نفر اول نباشد؟

- براي مسابقه‌اي مثل مستر المپيا، هيچ نگران نيستم كه جزو 10 نفر اول نباشم. ولي مطمئنم به جز مسابقه‌اي در سطح المپيا و آرنولد كلاسيك، در هر مسابقه‌اي باشم جزو سه نفر اول هستم.

* يقين داري كه در سطح حرفه‌اي‌ها موفق خواهي شد؟

- بله. سال گذشته هم كه براي تماشاي مستر‌المپيا رفته بود، رافائل سانتونجا اصرار كرد كه هرچه زودتر حرفه‌اي شوم. بهرحال او سال‌ها رئيس كميته داوران IFBB بوده و ديد فني خوبي دارد.

* اما مثلاً روبرت پيوتركويچ كه در سطح آماتوري يكي از رقيبان شما هم بود، همين هفته پيش در آرنولد كلاسيك بين چهارده نفر، چهاردهم شد.

- روبرت از اول هم خوب نبود. در مسابقات آماتوري هم هيچ وقت من را شكست نداد. او خيلي زحمت كشيده و حجم خوبي هم دارد، ولي استيل بدني او شانسي برايش باقي نمي‌گذارد.

* نمونه ديگري از بي توجهي داوران به تازه واردها، بدنسازي مثل ادوارد نون است كه يكي از پديده‌هاي امسال بود اما در مستر المپيا اوت شد.

- در مستر المپيا و آرنولد كلاسيك همينطور است. بايد سه چهار سال حضور پيدا كني تا شناخته شوي. شانس موفقيت در سال‌هاي اول بسيار كم است. متاسفانه در مسابقات به «گنده بدني» راي مي‌دهند ولي در همين سطح هم داوراني هستند كه بدنسازاني مثل شان ري، فلكس ويلر و فرانسيس بنفاتو را بپسندند. يعني به آناتومي، تفكيك و جزئيات راي مي‌دهند. مثل همين راني راكل كه با تناسبش دنيس ولف را شكست مي‌دهد، چون آناتومي قشنگي دارد. از سوي ديگر بايد قبول كنيم مسابقه‌اي در سطح المپيا، جنگ اسپانسرهاست.

* اتفاقاً اين سوال بعدي من بود. خيلي‌ها مي‌گويند كه بدون اسپانسر قوي، نمي‌توان موفق بود. آيا امروز چنين اسپانسري براي شما پيدا شده؟

- با نمايندگان دو سه شركت صحبت‌هايي شده، ولي ابتدا بايد رفت و اعلام حضور كرد. من تا وقتي كه در اولين مسابقه‌ام شركت نكرده‌ام، نمي‌توانم خيلي روي اسپانسر حساب كنم.

* شما در حال حاضر 38 سال داري. يعني دقيقاً مشابه شرايطي كه توني فريمن به دنياي حرفه‌اي‌ها آمد. آيا بهتر نبود سه چهار سال پيش به حرفه‌اي‌ها مي‌پيوستي؟

- همان توني فريمن كه مثال زدي، در اين سال‌ها بهتر شده. بدنسازي ورزشي است كه تا 45 سالگي مي شود آن را در سطح حرفه‌اي ادامه داد و من از اين جهت نگراني ندارم.

* معمولاً بدنسازاني كه در صحنه حرفه‌اي موفق مي‌شوند، مربيان برجسته‌اي هم دارند. مثل چارلز گلس، چاد نيكولز، هني رامبد و.... آيا قصد داري با يك مربي بزرگ كار كني؟

- يكي از افرادي كه نظر خوبي در مورد حرفه‌اي شدن من داشت، همين چارلز گلس بود. وقتي مرا ديد، گفت: تا الان كجا بودي؟ او معتقد بود كه در سطح حرفه‌اي‌ها مي‌توانم موفقيت هايي داشته باشم.

* مربياني مثل گلس چقدر دستمزد مي‌گيرند؟

- به خيلي مسائل بستگي دارد ولي معمولاً براي يك دوره شش ماهه، 10 تا 15 هزار دلار مي‌گيرند. البته اين رقم ثابت نيست. مثلاً من فكر نمي‌كنم جي كاتلر به هني رامبد پولي پرداخت كند. چون رامبد با جي كاتلر مشهور مي‌شود و در سال‌هاي آينده از اين شهرت بهره برداري مي‌كند.

* با حرفه‌اي‌ها رابطه داري؟

- بله. با گوستاو بادل، شهريار كمالي، دوريان يتس، دنيس ولف و.... اتفاقاً دوريان يتس پيشنهاد داد مثل فلكس لوئيس با او و براي شركت او كار كنم. چون خودش به تازگي خط توليد مكمل‌هاي غذايي راه انداخته.

* حرفه‌اي‌ها درآمد زيادي از بدنسازي دارند؟

- نه چندان. البته حساب قهرمانان مستر المپيا رابايد جدا كنيم. مثلاً همين دنيس ولف اولين سالي كه به حرفه‌اي‌ها رفت درآمدي نداشت و دوستانش كمكش مي‌كردند و خيلي خوشحال بود كه در يك مسابقه 20 هزار دلار گرفته است. البته كسب درآمد به اين سادگي هم نيست، دنيس ولف با جانش بازي كرد كه به فينال المپيا برسد.

* به مساله مهمي اشاره كردي؛ به هرحال ورزش حرفه‌اي تبعاتي دارد و عوارضي. آيا از اين واهمه نداري كه دچار عوارض آن شوي؟

- من از اولين سالي كه ورزش كردم تا الان، خدا را شكر هيچ مشكلي نداشتم. همين ديشب چكاپ بودم، آزمايش خون، كبد، كليه. من هميشه سعي كردم كه سلامتي خودم را در اولويت قرار دهم. در همين ايران، بعضي از دوستان را مي‌بينم كه براي قهرماني با خودشان چكار مي‌كنند، تعجب مي‌كنم. من براي قهرماني با جانم بازي نمي‌كنم و هيچ وقت هم نخواهم كرد. به عقيده من، قهرماني زودگذر است و نبايد به هر قيمتي به آن رسيد.

* آيا علي تبريزي براي ورود به جمع حرفه‌اي‌ها نقطه ضعفي احساس مي‌كند؟

- نقطه ضعف زياد دارم. مهم ترين آن سايزم است. من بايد واقع بين باشم، مثلاً زيربغل‌هايم هنوز حرفه‌اي نشده. چون وزنه‌هايي كه تا به حال زده‌ام، حرفه‌اي نبوده است.

* آخرين سوال؛ اصلاً به مسابقات 202 پوندي‌ها فكر نمي‌كني؟

- اصلاً دوست ندارم.

خواندن 262611 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

مرجع بدنسازی و فیتنس

درباره آرش فتاحی

آرش فتاحی

قهرمانان و بدنسازان ایرانی یکی پس از دیگری افتخارات پرورش‌اندام را به نام خود می‌کنند و در این راه هیچ حد و مرزی را نمی‌شناسند. بعد از قهرمانی در رقابت‌های آسیایی و جهانی حالا نگاه بدنسازان ما به قهرمانی در کشورهای خارجی است البته با این تفاوت که آنچنان قدرتی از خود به نمایش بگذارند که مسئولان ورزش آن کشور مجبور شوند آنها را به عضویت تیم ملی خودشان درآورند. آرش فتاحی که اقامت کانادا را دارد از زمره همین افراد است.

او چندی پیش در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک کانادا شرکت کرد این رقابت‌ها زیر نظر فدراسیون CBBF برگزار می‌گردد در نهایت فتاحی توانست در یک دوره از این رقابت‌ها صاحب پنج عنوان و مدال طلا شود او در رقابت‌های انتخابی کشور کانادا توانست با قهرمانی در بادی‌کلاسیک و اورالی این رشته و قهرمانی در پرورش‌اندام و اورالی آن همچنین به عنوان بهترین فیگوریست انتخاب شود. فتاحی با این درخشش به عضویت تیم ملی پرورش‌اندام کانادا درآمد. درباره فتاحی لازم است بدانید که او در اولین دوره رقابت‌های فیتنس ایران که به همت باشگاه اکسیژن برگزار شده بود قهرمان شد و در طول این مدت در رقابت‌های پرورش‌اندام و بادی‌کلاسیک ۳ بار قهرمان کشور شد. همچنین او در سال ۲۰۱۱ در کنار قهرمانان بزرگ بادی‌کلاسیک همانند محسن قرآن‌نویس، علی علی‌آبادی، بنیامین جهرمی توانست در IFBB پنجم شود.

فتاحی درخصوص قهرمانی در رقابت‌های کانادا طی تماس تلفنی گفت: وقتی به کانادا آمدم هیچ پشتیبانی نداشتم. از طریق مجید غلام‌قمری با بهنام صمیمی داور IFBB و قهرمان سنگین‌وزن آمریکا آشنا شدم او نیز من را به برادرش کوین قهرمان سنگین‌وزن کانادا معرفی کرد و از این طریق من در مسابقات شرکت کردم در این راه نینا صمیمی دختر بهنام تمام مسابقات من را مدیریت کرد که جا دارد همین جا تشکر ویژه‌ای از این سه نفر داشته باشم.
همچنین من در این مدت از طریق اینترنت با مسعود ذات‌پرور تمرین فیگور کردم و در این راه کمک‌های زیادی از او گرفتم.
فتاحی با کسب ۵ عنوان قهرمانی در یک مسابقه رکورددار مسابقات CBBF شد. حالا او با این عناوین جواز حرفه‌ای‌شدن را به‌دست آورد. وی خودش تمایل دارد در مسابقات آماتوری بیشتری شرکت کند و در برنامه بعدی خودش قصد دارد در رقابت‌های NPC آمریکا مسابقه دهد.